Családon belüli erőszak

A családon belüli erőszak sajnos egy örökzöld téma és nem lehet róla eleget beszélni. Még a legoptimistább becslések szerint is 2022-ben Magyarországon legalább 200.000 családban van jelen valamilyen formában.
A családon belüli erőszaknak számos vetülete van, mi most elsősorban a válás és hazasság bíróság által történő felbontásának menetében betöltött szerepével foglalkozunk.
Mi tekinthető családon belüli erőszaknak?
Annak meghatározása, hogy mi minősül családon belüli erőszaknak jogalkotói, illetve elméleti szinten nem egyszerű feladat. Ennek oka, hogy különbözőek vagyunk, rendkívül széles skálán mozog, hogy az egyes emberek mit élnek meg erőszakos fellépésnek irányukban.
Egy egyetemes definició révén könnyen rányomhatjuk a családon belüli erőszak bélyegét olyan élethelyzetekre, amelyet egyik fél sem él meg annak, a másik oldalról pedig elbagatelizálhatunk olyan szituációkat, amelyet az egyik fél már erőszakként él meg, és folyamatosan sérül benne.
Az, hogy mit élünk meg erőszaknak irányunkban rendkívül szubjektív. Bár az esetek egy részében teljesen egyértelmű, hogy megvalósul az erőszakos cselekmény, számos olyan helyzet létezik, amikor a fő kérdés az, hogy a résztvevők erőszaknak élik-e meg, ami velük történik. Az egy másik kérdés, hogy ennek milyen jogi relevanciája van.
Általánosságban az alábbi körülmények fennállása esetén beszélhetünk családon belüli erőszakról:
- Családtagok, rokonok, egy házastársban élők között történik
- Valaki más feletti hatalom, dominancia gyakorlása útján valósul meg
- Ez a dominancia lehet testi és lelki, anyagi vagy egyéb (például jogi jellegű)
- Legjellemzőbb, hogy házastárs, élettárs vagy gyermek ellen irányul
- Fontos eleme a családon belüli erőszaknak, hogy az azt elszenvedőnek lelki sérülést okoz
Mikor van jogi relevanciája a családon belüli erőszaknak?
A családon belüli erőszaknak az esetek egy jelentős részében nincs automatikusan jogi relevanciája. Az érzelmi zsarolás vagy lelki terror különböző formái önmagukban nem tartoznak sem a büntetőjog, sem a polgári jog körébe.
Ezzel együtt nagyon gyorsan eszkalálódhat egy családi erőszakkal megterhelt partnerkapcsolati viszony. Jellemző módon a kezdeti enyhébb megnyilvánulások hamar átcsaptak nyílt fenyegetésbe, megfémlemlítésbe, fizikai erőszakba (beleértve a szexuális erőszak különböző formáit), később pedig akár zaklatásba.
Ezek rendszerint már kimeríthetnek büntetőjogi alakzatokat, azonban fontos megjegyezni, hogy az esetek többségében a családon belüli erőszak során magánindítványos bűncselekmények valósulnak meg. Ez azt jelenti hogy hiába várjuk, hogy a rendőrség vagy bíróság magától eljárást indít, a feljelentést nekünk kell megtenni.
Mikor adható be a válókereset családon belüli erőszak esetén?
Magyarországon válókeresetet bárki, bármikor és bármilyen indokkal beadhat. Ha valaki el akar válni, a bíróság ebben ebben nem akadályozhatja meg.
A családon belüli erőszakból való kilépés nehezsége nem az, hogy a bíróság akadályokat állítana a válás elé, ha a bántalmazott beadja a válókeresetet.