Sajnos előfordul olyan, hogy egy örökbefogadott gyermeket az örökbefogadó vagy örökbefogadók nem tudják tovább gondozni.
Ahogy a vérszerinti szülők esetén is előállhat olyan élethelyzet, hogy a gyermek nem tud tovább a szülők felügyelete és gondoskodása alatt állni, örökbefogadás esetén is megvan a módja annak, hogy “visszacsináljuk” az örökbefogadást.
Ezt a jogi nyelvezetben az örökbefogadás felbontásának nevezzük.
Kinek a kérelmére bontható fel az örökbefogadás?
Az örökbefogadás mind az örökbefogadók, mind az örökbefogadott kérelmére felbontható.
Kiskorú gyermek is kérelmezheti az örökbefogadás felbontását?
Igen, mind kiskorú, mind nagykorú örökbefogadott kérelmezheti a felbontást. Kiskorú esetén kizárólag a gyermek védelme érdekében bontható fel az örökbefogadás.
Ennek gyakorlati oka az, hogy a kiskorú gyermek korlátozottan cselekvőképes, így az örökbefogadás csak úgy érhet véget, hogy a gyermek nem kerül “légüres térbe”.
Ki bírálja el, hogy felbontható-e az örökbefogadás?
Az örökbefogadói kapcsolat megszünése jogilag egy hatósági aktus útján jön létre.
Kiskorú gyermek esetén a vámhatóság útján történhet meg az örökbefogadás felbontása, míg nagykorú esetén a felbontás a bíróság hatásköre.
Mi lesz a kiskorú gyermekkel az örökbefogadás megszüntetésére irányuló eljárás ideje alatt?
Ha az örökbefogadók gondozása de facto megszűnik az örökbefogadott kiskorúra nézve, az örökbefogadás jogi megszűnéséig a kiskorú felügyeletét és érdekeinek képviseletét eseti gyám látja el.
Ideális esetben ez egy rokon vagy családtag, ennek hiányában hatóság által kijelölt eseti gyám. Az eseti gyám kirendelése a gyámhatóság hatáskörébe tartozik.
Mennyi idő alatt zajlik le az örökbefogadás felbontása?
Értelemszerűen a kiskorú érdeke, hogy egy ilyen gyakran lelkileg igen megterhelő procedúra minél kevesebb ideig húzodjon.