A házastársi lakáshasználat alatt annak az ingatlannak használatát értjük, melyben a házaspár valamelyiküket vagy mindkettőjüket megillető tulajdonjog, bérleti jog vagy haszonélvezeti jog alapján együttesen éltek. Fontos kiemelni, hogy az olyan lakások esetében, amit a pár tagjai ezektől eltérő jogcímen használnak, más szabályok érvényesülhetnek.
Természetesen nem csak egy ingatlanról beszélünk, melynek falai közt a pár mindennapjai zajlanak. Ez a lakás a családi együttélés és a gyermekek felnevelésének színtere, maga az otthon. A Polgári törvénykönyv családjogi részei egyébként nem szabályozzák, hogy a házassági életközösség fennállása alatt hogyan laknak a felek. A jogalkotó azt vélelmezi, hogy a házastársak ezt egymás között rendezik.
Az az eset is előfordulhat, hogy nem rendelkeznek olyan önálló otthonnal, amely házastársi közös lakás lehetne jogi szempontból. Erre a leggyakoribb példa a járulékos lakáshasználat, tehát a szívességi alapon történő lakhatás valakinek az ingatlanában, például valamelyik házastárs szüleinél. Ebben az esetben nem beszélhetünk lakáshasználati jogról, így a válást követően sem kerülhet sok a lakáshasználat bírósági úton történő rendezésére.
A házasság megkötésével egyúttal lakáshasználati jog is keletkezik, amely mérhető értékű vagyoni értékű jog. Egyébként bármelyik házastárs kiskorú gyermekét szintén ugyanezen lakáshasználati jog megilleti.
A Ptk. alapján a házastársak legalább egyikének önálló jogcíme legyen a lakásra. Amennyiben egyik házastársnak sincs önálló jogcíme a házastársak lakhelyéül szolgáló ingatlanra, ebben az esetben a családjog nem tartalmaz szabályokat arra, hogy mi legyen a lakás használatával, amikor a felek már nem élnek együtt.